Chata Viktorka
Sněžka

webkamera

Viktorka

počasí

Aladin

 

TOPlist

tipy na výlet

Letní návštěva Pece pod Sněžkou může být plná příjemných vycházek v lesích okolo známého střediska nebo náročnějších túr na nejvyšší místa Krkonoš. Možná vás překvapí, jak tichá a romantická místa najdete jen kousek od Velké Úpy a Pece, dvou center spojených do horského města Pec pod Sněžkou.

Při procházce Zeleným dolem na horní cestě Chaloupek nepřehlédněte přičiněním města obnovenou sloupovou kapličku. Zdejší chalupníci ji postavili pro boží útěchu už v roce 1834. Výtvarník Zdeněk Petira do kapličky namaloval nový deskový obraz s výjevem Abraháma. Chtěl připomenout, že se podle biblické postavy jmenoval zakladatel této luční enklávy, které se nejméně 300 let říkalo Abrahámovy domky. Podle starého zákona Hospodin připravil zbožnému Abrahámovi velkou zkoušku, když požádal o zabití jeho vlastního syna. V okamžiku, kdy se Abrahám rozhodl boží přání vykonat, byl zadržen a místo syna obětoval beránka. Hradní společnost Aichelburg připravuje společně s městem doplnění mírně dopředu nahnuté sloupové kapličky o sochu, která drobnou a staticky již zajištěnou stavbu podepře vizuálně. Kovová postava poutníka od výtvarníka Libora Hurdy bude vyprávět jiný, snad stejně silný příběh.

1. Obřím dolem na Sněžku

Návštěvu jedné z největších přírodních památek celého kraje můžete spojit s výstupem nebo sestupem ze sněžky. Obří důl je na krkonošské poměry mohutné ledovcem přemodelované údolí s pohodlnou cestou k dolům u bývalé Kovárny a náročnějším horským chodníkem ve vyšších partiích. Výlet začíná na hlavním parkovišti U Kapličky, kterou horalé postavili při ukončení dolování v 19. století. Mince vhozené do kapličky jsou evidovány a přispějí k pořízení zvonkohry v malé věžičce. Po patnácti minutách dojdete za odbočkou k dolní stanici lanovky na Sněžku do ekologického muzea Správy KRNAP věnovaného přírodě Obřího dolu. U hájovny přejdete přes řeku Úpu a uvidíte po nedávných povodních opravené kamenné regulační zdi. Z prastaré chalupy čp.123 pocházel horník a hospodářský v boudě Kovárna Anton Mitlöhner. Tady končí Růžový důl, do osady Obří důl zbývá ještě deset minut chůze. Nejprve minete přítok modrého potoka, až vpravo uvidíte v žulovém výklenku již mnohokrát natřenou barvami sochu Pany Marie. Tu snad k cestě postavily horníci, chalupníci a občas pašeráci z rodu Dixů, kteří tu po staletí bydleli. Na rašelinové louce za mostkem u odbočky do Modrého dolu kdysi stála velká kamenná úpravna rudy. U kapličky s památníčkem obětí zemních lavin a povodní v roce 1897 je vidět zbytek plavební přehrady - klausy ze 16. století. Odtud je to k bývalé kovárně ještě patnáct minut. Další zajímavou památkou je opuštěná vodárna. Pomocí Peltonova kola se čerpala voda v letech 1912 až 1957 do České boudy na Sněžce. Za rudnou roklí se otevírá krásný výlet na protější Studniční horu a závěr Obřího dolu s Úpskou jámou. Vcházíte do alpínského vegetačního pásma s řadou krásných a vzácných květin. Za serpentinou nad Dixovým křížem vede dlouhý a nepříliš prudký travers k bývalé Obří boudě a otevřenému Slezskému domu. Závěrečné metry na vrchol projdete mírnější Jubilejní cestou po polské straně hory nebo prudším a kamenitým hraničním chodníkem v minulosti zvaným Cik-cak.

Tel./mobil: +420 774 773 774,  Chata Viktorka - Zahrádky 40,  Pec pod Sněžkou  542 21,   chata-viktorka@email.cz